GWC 2001 - 13 MILE RACE RESULTS

Pos Runner

GWCs

Club/Town Time Category
1 Malcolm Bain

1

Stornoway RC 1-20-16 Sen
2 Will Hensman

1

Ochil Hill Runners 1-26-46 Sen
3 Steven Worsley

3

Inverness Harriers 1-28-28 Sen
4 Keith Farquhar

5

Metro Aberdeen 1-28-48 Sen
5 John Martin

4

Inverness Harriers 1-29-52 V/50
6 Francis Duguid

4

Deeside Runners 1-30-42 V/50
7 Colin Cameron

2

Inverness 1-30-58 Sen
8 Bryan Morrison

1

Scottish Veteran Harriers 1-31-19 V/50
9 Nick Lancaster

11

Lochaber AC 1-31-28 V/40
10 Edward Ley-Wilson

1

Inverness 1-33-30 Sen
11 Ritchie Macrae

2

Wester Ross AC 1-36-43 U/21
12 David Tolmie

2

Inverness 1-39-41 V/40
13 Bruce Spalding

4

Perth 1-39-56 Sen
14 Andy Marjoribanks

2

Edinburgh 1-41-24 V/40
15 Bill Donald

6

Deeside Runners 1-42-53 V/40
16 Neil Macrae

5

Laide 1-43-47 Sen
17 Murdo Maclean

6

Aultbea 1-44-27 Sen
18 Scott Urquhart

3

Lomond Hill Runners 1-45-25 Sen
19 Andrew Johnston

1

Gairloch 1-45-48 Sen
20 Alan Beavitt

3

Scoraig 1-45-58 V/60
21 David Reid

1

Inverness 1-46-49 Sen
22 Scott Campbell

2

Edinburgh 1-47-16 Sen
23 Jim Clarke

4

Edinburgh 1-48-13 Sen
24 Stewart Robertson

3

Munlochy 1-48-54 V/50
25 Alison Powell

2

Carnethy HRC 1-49-30 1st Lady
26 Robert Shaw

2

Evanton 1-53-19 Sen
27 Andy Grove

2

Kent Police AC 1-53-39 Sen
28 Duncan Macaulay

3

Laide 1-54-00 V/40
29 Miles Mack

1

Conon Bridge 1-54-20 Sen
30 Bruce Walker

11

Troon Tortoises 1-55-19 V/50
31 Ian Cartwright

1

Invergordon 1-55-40 Sen
32 Andrew Duff

6

Haddington 1-56-37 Sen
33 Mark Grant

1

Forth Valley Orienteers 1-56-46 Sen
34 Roy Macdonald

2

Inverness 1-58-15 V/40
35 Ian Harkes

2

Edinburgh 2-04-57 Sen
36 Isabel Maclennan

2

Culbokie 2-05-06 Lady
37 Eva Kretschmar

1

Poolewe 2-06-41 Lady
38 Lorraine McLeod

3

Dingwall 2-06-57 Lady
39 Terry Doe

2

Gairloch 2-08-50 V/50
40 Lois Maciver

2

Ullapool 2-13-13 Lady
41 Peggy Purves

6

Forth Valley Orienteers 2-13-15 Lady
42 John Clark

4

Dollar 2-14-23 V/40
43 Duncan Maclauchlan

1

Inverness 2-14-53 Sen
44 Karen Lamb

3

Lomond Hill Runners 2-16-44 Lady
45 David Anderson

1

Inverness 2-18-05 V/40
46 Fiona Johnston

1

Gairloch 2-19-12 Lady
47 Edith Robertson

4

Munlochy 2-20-17 Lady
48 Annabel Chambers

5

Edinburgh 2-24-07 Lady
49 Wendy Bullard

5

Alloa 2-25-13 Lady
50 Tom Chambers

4

Edinburgh 2-27-26 V/50
51 Fiona Ross

9

Alness 2-28-04 Sen
52 Duncan Macdonald

4

Scottish Veteran Harriers 2-36-29 V/50
53 Andrew Stenhouse

2

Inverness 2-37-36 Sen
54 Maggie Chisholm

1

Stratford On Avon 2-44-37 Sen
EQ John Campbell

1

Aberdeen 2-44-37 Sen
56 Mary Cosgrove

1

Inverness 2-49-57 V/40
57 Alex Duncan

12

Stornoway RC 3-32-22 V/70
           

site map | cookie policy | privacy policy