GWC 2000 - 13 MILE RACE RESULTS

Pos Runner

GWCs

Club/Town Time Category
1 Mark Shaw

1

Lochaber AC 1-23-04 Sen
2 Steven Worsley

2

Inverness Harriers 1-24-09 Sen
3 Calum Urquhart

7

Inverness 1-25-49 Sen
4 Geoff Simpson

11

Hunters Bog Trotters 1-27-35 V/40
5 Francis Duguid

3

Deeside Runners 1-29-18 V/50
6 Iain Mackay

9

Hunters Bog Trotters 1-31-59 V/40
7 Colin Cameron

1

Inverness 1-34-12 Sen
8 Tommy Beavitt

4

Scoraig 1-34-39 1st Local
9 Jim Sutherland

4

Wester Ross AC 1-34-44 Sen
10 James Middlewick

1

Grantown-On-Spey 1-35-32 Sen
11 Bruce Spalding

3

Perth

1-36-33

Sen

12

Neil Macrae

4

Laide 1-36-50 1st U/21
13 John Middlewick

3

Grantown-On-Spey 1-37-02 V/50
14 Oliver Stephenson

2

Edinburgh 1-37-23 Sen
15 Iain Bell

1

Gairloch 1-37-51 Sen
16 David Tolmie

1

Inverness 1-38-42 V/40
17 Peter Beattie

1

Inverness 1-39-22 Sen
18 Colin Gilmour

1

Culbokie 1-39-22 Sen
19 Ron McGill

5

Dundee Road Runners 1-40-19 V/40
20 Alan Beavitt

2

Scoraig 1-43-30 V/60
21 Roy Macdonald

1

Inverness 1-43-39 V/40
22 Andy Marjoribanks

1

Loanhead 1-45-18 Sen
23 Alison Powell

1

Carnethy HRC 1-45-57 1st Lady
24 Jim Clarke

3

Edinburgh 1-46-46 Sen
25 Chris Davies

1

Edinburgh 1-47-33 Sen
26 Scott Urquhart

2

Fife 1-50-54 Sen
27 Stewart Robertson

2

Inverness Harriers 1-51-02 V/50
28 Paul Rigden

1

East Sussex 1-51-20 Sen
29 Mick Ayre

1

Stoke-On-Trent 1-53-14 V/40
30 Donnie Macleod

10

Inverness 1-53-57 V/40
31 Philip Blake

2

Dingwall 1-53-57 V/50
32 John Robertson

2

Avoch 1-55-20 Sen
33 Robert Shaw

1

Evanton 1-57-27 Sen
34 John Pottie

1

Inverness 1-57-33 V/50
35 Alastair Simpson

5

Ellon 1-58-25 V/50
36 Derek Jablonski

1

Glenrothes 2-00-15 V/40
37 Jennifer Dewis

1

Lossiemouth 2-00-51 Lady
38 Alan Davidson

2

Dingwall 2-00-54 V/40
39 Richard Dibden

1

Alves 2-01-05 Sen
40 Ted Williams

12

Aultbea 2-01-30 V/70
41 Gay Faulkner

11

Rosemarkie 2-01-37 Lady
42 Gregor Spalding

1

Blairgowrie 2-01-53 Sen
43 James Peat

5

Muir Of Ord 2-03-29 V/50
44 Iain Martin

3

Inverness 2-04-10 Sen
45 John Hamilton

1

Inverness 2-05-58 V/50
46 Alison Strachan

4

Dundee Road Runners 2-06-40 Lady
47 Lois Maciver

1

Ullapool 2-06-55 Lady
48 Margaret Woodhouse

4

Inverness Harriers 2-10-11 Lady
49 Claire Wales 

1

Stirling 2-10-11 Lady
50 Sally Wilkinson

1

Alves 2-12-57 Lady
51 Veronica Van Niekerk

1

Elgin 2-12-57 Lady
52 Ross Maclean

8

Gairloch 2-18-21 U/21
53 Wendy Bullard

3

Alloa 2-22-10 Lady
54 Margo Macrae

1

Inverness 2-23-16 Lady
55 Owen Light

8

Troon Tortoises 2-24-50 V/60
56 Fiona Bradley

1

Inverness 2-25-50 Lady
57 Angela Caruana

1

Carrbridge 2-25-50 Lady
58 Annabel Chambers

4

Edinburgh 2-26-08 Lady
59 Fiona Collins

4

Woking 2-28-10 Lady
60 Duncan Maclennan

3

Poolewe 2-28-10 Sen
61 Rachel Macinnes

1

Cannich 2-30-17 Lady
62 Edith Robertson

3

Inverness Harriers 2-30-19 Lady
63 Isobel McCallum

2

Munlochy 2-30-19 Lady
64 Tom Chambers

4

Edinburgh 2-38-01 V/50
65 Andy Anderson

6

Inverness 2-38-12 V/50
66 Nancy Urquhart

5

Inverness Harriers 2-38-12 Lady
67 Lorna Cowie

6

Inverness 2-39-35 Lady
68 Mark Dale

1

Contin 2-39-48 V/40
69 Andrew Stenhouse

1

Inverness 2-41-06 Sen
70 Ian Robb

2

Aberdeen 2-43-58 V/60
71 Rona Macaskill

1

Glasgow 2-50-23 Lady
72 Sue Dymond

1

Inverness Harriers 3-01-29 Lady
   

 

     

site map | cookie policy | privacy policy