GWC 1995 - 25 MILE RACE RESULTS

Pos Runner Club Time Category
1 Martin Dean Forth Valley Orienteers 2-59-37 Sen
2 John Nixon Horwich Harriers 3-08-08 V/40 Rec
3 Andrew Thin Minolta Black Isle AAC 3-14-00 Sen
4 Alec Keith Hunters Bog Trotters 3-19-40 Sen
5 David Hirst Deeside Runners 3-23-59 Sen
6 Ben Preece Deeside Runners 3-25-25 V/50 Rec
7 Keith Adams Westerlands CCC 3-27-03 V/40
8 Michael Abram Westerlands CCC 3-27-38 V/40
9 John Donnelly Shettleston Harriers 3-32-20 Sen
10 Brian Clough Ambleside AC 3-40-16 Sen
11 Alex Brett Highland Hill Runners 3-40-42 V/40
12 Geoff Simpson Hunters Bog Trotters 3-44-34 Sen
13 Bill Gauld Carnethy HRC 3-45-32 V/60 Rec
14 David Sanderson Ambleside AC 3-48-14 Sen
15 Charles Thomson Highland Hill Runners 3-54-01 V/40
16 Ewan Lardner Perth Road Runners 3-55-23 Sen
17 Alex Whyte Minolta Black Isle AAC 3-55-46 V/50
18 Stephen Abram Westerlands CCC 3-56-26 Sen
eq David Howard U/A 3-56-26 Sen
20 Iain Firth Highland Hill Runners 3-56-37 Sen
21 Colin Gilmour Rossendale AC 3-59-07 Sen
22 Alastair Thompson Carnethy HRC 3-59-35 Sen
23 Iain Mackay Stornoway RC 4-00-34 Sen
24 Sandy Mackenzie U/A 4-02-10 1st Local
25 Peter Wilkes Highland Hill Runners 4-02-38 V/40
26 Mark Wilson Inverness Harriers 4-07-32 Sen
27 Fraser Purves Forth Valley Orienteers 4-11-50 Sen
28 Euan Hannah Strathclyde Police AC 4-12-50 V/40
29 Susan Low U/A 4-13-45 1st Lady
30 Ken Carter Minolta Black Isle AAC 4-17-14 3rd V/50
eq Stuart Tedcastle Perth Road Runners 4-17-14 V/40
32 Susan Hodgson Ambleside AC 4-21-27 Lady
eq Gillian Kirkwood Carnethy HRC 4-21-27 Lady
34 Jim Cunningham U/A 4-26-36 V/50
eq Alasdair McDougall  U/A 4-26-36 Sen
eq Roddy Macsween U/A 4-26-36 Sen
37 Stuart Redfern Scottish Triathlon Association 4-32-54 V/40
38 Jack Macleod Inverness Harriers 4-38-09 Sen
eq Alistair Wilson U/A 4-38-09 Sen
40 Andrew Barr Mid Argyll AC 4-39-07 Sen
41 Gay Faulkner U/A 4-42-19 Lady
42 Robert White U/A 4-43-01 Sen
43 Morris Mackenzie U/A 4-43-28 U/21
44 Malcolm Ross Inverness Harriers 4-50-08 V/40
45 Lynda Woods U/A 4-57-59 Lady
46 Iain Wilson U/A 4-59-40 Sen
47 Gerald Box Inverness Harriers 5-00-54 V/50
48 Andrew Tallach U/A 5-02-52 Sen
49 John Lavelle U/A 5-12-55 U/21
50 Ian Ball Arbroath Footers 5-14-07 V/40
51 Roy Cunningham U/A 5-25-45 Sen
52 Bruce Walker Troon Tortoises 5-30-13 V/40
53 John Wilkins Arbroath Footers 5-32-51 V/60
54 Fred Pittman U/A 5-39-47 V/40
55 Andy Anderson Inverness Harriers 5-53-32 V/40
56 Jim Lowe Inverness Nordic Ski Club 6-07-56 V/50
57 Roy Smith U/A 6-32-28 V/40
58 Nick Lancaster Lochaber AC 6-35-57 V/40
59 Alex Duncan Scottish Veteran Harriers 7-10-07 V/70
         

 

site map | cookie policy | privacy policy