GWC 1991 - 13 MILE RACE RESULTS

 
Pos Runner Town/Club Time Category
1 Simon Axon Hunters Bog Trotters 1-15-23 Record
2 Rob Herries Hunters Bog Trotters 1-20-33 Sen
3 Paul Baker Birchfield Harriers 1-24-03 Sen
4 Martin Chambers Inverness Harriers 1-24-34 Sen
5 Geoff Simpson Metro Aberdeen 1-24-53 Sen
6 Kevin Prosser Moray Road Runners 1-25-56 Sen
7 Ross Munro Stornoway RC 1-27-06 Sen
8 Alan Murchison Aultbea 1-27-29 U/21 Rec
9 Angus Kennedy Lochaber AC 1-27-55 Sen
10 Neil Duthie Dundee Road Runners 1-30-25 Sen
11 James Hotchkis Nairn 1-30-54 Sen
12 Frances Thin Minolta Black Isle AAC 1-31-18 1st Lady
13 Willie Robertson Moray Road Runners 1-31-55 1st V/40
14 David Noble Scottish Veteran Harriers 1-33-21 V/40
15 Stuart Galbraith Minolta Black Isle AAC 1-33-46 U/21
16 Iain Mackay Stornoway RC 1-34-04 Sen
17 Alan Cunningham Stornoway RC 1-34-45 Sen
18 Francis Scott Moray Road Runners 1-36-40 V/40
19 Sandy Comfort Elgin 1-37-06 Sen
20 Fraser Purves Central Region AC 1-38-38 U/21
eq Martin Crawshaw Inverness 1-38-38 Sen
22 Kenneth Mackinnon Glasgow 1-38-48 Sen
23 James Wright Hunters Bog Trotters 1-39-50 Sen
24 Andrew Barr Mid Argyll AC 1-41-38 Sen
25 William Halliday Mid Argyll AC 1-42-10 Sen
26 Stephen Graham Inverness 1-42-12 Sen
eq Bruce Walker Troon Tortoises 1-42-12 V/40
28 Alister Denny Stirling Triathlon Club 1-43-05 Sen
29 Chris Smith Newcastle 1-44-41 V/40
30 Hugh Tooby Newtonmore 1-45-03 Sen
31 Tim Macintyre Inverness Nordic Ski Club 1-45-04 U/21
32 Andrea Baker Birchfield Harriers 1-45-35 Lady
33 John Ruickbie Alness 1-45-55 Sen
34 Peter Jack Stirling 1-46-27 Sen
35 Stephen Shaw Inverness 1-46-40 Sen
36 Chris Stuart Highland Hill Runners 1-47-47 Sen
37 Ian Ball  Monifieth 1-48-30 Sen
eq Kathleen Greene Dundee Road Runners 1-48-30 Lady
39 Sandy Mills North Kessock 1-48-44 V/40
40 Morris Mackenzie Aultbea 1-49-13 U/21
41 Keith Farquhar Aberdeen 1-49-51 Sen
eq Grant Redford Inverness 1-49-51 Sen
43 Donnie Macleod Portree 1-50-21 Sen
44 Paul Anderson Stirling 1-50-26 Sen
45 Robert Armitage Inverness 1-50-53 V/40
46 John Stewart Livingston AAC 1-51-18 Sen
47 Richard Talbot Kyle Of Lochalsh 1-53-26 Sen
48 Brian Findlay Moray Road Runners 1-54-39 V/40
49 Alan Macleod Conon Bridge 1-55-06 Sen
50 Willliam Dearing Beauly 1-55-26 V/40
51 Andrew Mitchell Dingwall 1-57-04 Sen
52 Ted Willliams Aultbea 1-57-15 V/60 Rec
53 Alistair Irvin Moray Road Runners 1-57-26 Sen
54 James Johnston Inverness 1-58-33 Sen
55 Len Findlay Aberdour 1-58-45 V/40
56 James Rhodes Kings Triathletes 1-58-56 V/40
57 Michael Leith Cheshire 1-59-51 V/40
58 Aileen Livingstone Inverness 2-00-31 Lady
59 Owen Light Troon Tortoises 2-01-17 V/60
60 Sandra Westgate Dundee Road Runners 2-03-09 Lady
61 Linda Christie Didcot 2-05-09 Lady
62 Brian Dunbar Dundee Road Runners 2-05-30 Sen
63 Linda Maclellan Edinburgh 2-07-40 Lady
64 John Maciver Portree 2-14-15 Sen
65 John Talbot Kyle Of Lochalsh 2-14-32 V/40
eq Ian Warren Gairloch 2-14-32 U/21
67 Bonnie Steves Westerlands CCC 2-14-51 Lady
68 Elaine Stewart Aberdeen 2-15-01 Lady
69 Elizabeth Lardner Perth 2-15-11 Lady
70 Donnie Macleod Portree 2-15-58 Sen
71 Christine Leith Cheshire 2-20-26 Lady
72 Janet Gordon Lakeside Lincoln AC 2-20-35 Lady
73 Diane Vaughan Stirling 2-25-47 Lady
74 Sheila Di Maio Banchory 2-28-39 Lady
75 Fiona Mackintosh Gairloch 2-35-13 Lady
76 Angie Fraser Inverness Harriers 2-35-40 Lady
77 Bryony Lean Glasgow Nordic Ski Club 2-36-50 Lady
eq Victoria Gibson Glasgow 2-36-50 Lady
79 Bob Donaldson Central Region AC 2-39-58 Sen
eq Wendy Walker Stirling 2-39-58 Lady
81 Susan Thomson Inverness 2-53-45 Lady
         
 
site map | cookie policy | privacy policy